Matouš Horáček: Chyby se neodpouští

Nikdy bych nezatěžoval svou soukromou lidskou chybou veřejnost a zastupitelstvo. Nechci brát ostatním prostor na práci pro naše město. Bohužel proběhlo první veřejné zastupitelstvo a hned se nám ozval advokát Zítek a začal na mě a naši koalici útočit. Nemám v plánu řešit osobní útoky pana Zítka, ale určitě se k věci vyjádřím našim voličům, kteří budou nyní pod tlakem otázek.

Předně bych se chtěl zastat mých kolegů a poděkovat jim. Na rozdíl od pana Zítka jsou o věci informováni, takže vědí, že není důvod se výkonu funkce vzdávat a naopak mě sami podpořili, čehož si moc vážím.

Nemám důvod popírat, že jsem chyboval, ale nebudu reagovat na obvinění někoho, kdo nepředloží důkazy a způsob jakým se ke svým polopravdivým informacím dostal. Jedná se o čistě soukromou záležitost, která je již vyřízena, ačkoliv to tak pan Zítek nepodává. Ale co bychom také od věčného náhradníka - pana Zítka jiného čekali. Mohli bychom se spíše ptát, odkud k těm informacím přišel, že. Ale věřte mi, že ten čas mi za to nestojí a raději ho věnuji něčemu co má smysl.

Hloupý nápad

Nemám řidičské oprávnění a řídil jsem. Kdo taky ne, že jo. Já jsem vyjel v noci do lesa podívat se na svoje oblíbené místo. Mám to v lese rád a mám rád klid našeho příhraničí, kde člověk nenarazí na živáčka. Bylo toho na mě už trochu moc. Svatba a volby, pořád stres a do svých oblíbených kopců jsem se nepodíval dlouhé týdny, možná měsíce.

Problém byl v tom, že jsem vyjel po oslavě, kde se pilo a to se prostě nedělá. Náhoda mi to ale pěkně sečetla. V místě, kde jsem se potřeboval otočit si všimla světel v údolí policejní hlídka, která zrovna náhodou jela kolem a vyrazila situaci zkontrolovat. A malér byl hned na světě. Policie vykonala co musela a já jsem si poprvé v životě zažil to potupné kolečko, kdy člověk sedí u policejní kanceláře a čeká na odběr krve.

Jak mi v tu chvíli bylo z celé věci zle, to asi nemusím nikomu, kdo má všech pět pohromadě, vyprávět.

Návrh a trest

Celá věc následně proběhla po obvyklé trase - Výpověď na policii - Obvinění - Státní zástupce. Naštěstí státní zástupce uznal, že v mém případě opravdu nešlo o záměr někoho nějak poškodit a že šlo o zcela výjimečnou záležitost. Jednalo se o můj úplně první přečin v životě. Navíc jsem po celou dobu spolupracoval a neměl jsem nejmenší potřebu se z toho nějak vykrucovat. Přispělo i to, že nikomu nevznikla žádná škoda a že jinak vedu zcela normální život.

Zavázal jsem se k poskytnutí daru obětem trestných činů a k tomu, že už si takové konání odpustím. Díky tomu bylo podání návrhu na potrestání odloženo. Byla to pro mě velká úleva a zejména poučení.

Je to za mnou

Celou věc jsem od začátku konzultoval s mým právníkem, kolegy ve Volím Tachov a následně po volbách s našimi koaličními partnery Za lepší Tachov. Bylo mi jasné, že to bude laciný argument pro opozici, jak se do mě a do nás všech trefovat.

Kolegové mě celou dobu podporovali a já jsem za to moc rád. Děkuji vám všem.

Závěrem tedy jenom shrnu, že ač se to možná někomu nehodí do krámu, nejsem a nebudu trestně stíhán. 

Matouš HORÁČEK
Radní města Tachov (*20. 1. 1985)
OSVČ, marketingový specialista
Více informací
MOJE MĚSTO MI NENÍ LHOSTEJNÉ, VOLÍM TACHOV
Taky vám není jedno, co se v našem městě děje a chcete, aby byl váš názor slyšet? Napište nám svoje náměty a postřehy. Všechny si přečteme a případně dáme rovnou podnět k řešení.