Kultura

Pestré kulturní vyžití, kde si každý najde to svoje je pro obyvatele Tachova důležité

Ačkoliv se to možná na první pohled nezdá, možností, jak se po práci pobavit, něco se přiučit nebo jen tak prostě odpočívat je v Tachově opravdu mnoho. Za rok 2017 se z rozpočtu města na kulturu, církve a sdělovací prostředky vyčlenilo zhruba 20 miliónů Kč, což dělá přibližně 7,3% celkového rozpočtu. Velká část těchto peněz je dále rozdělena mezi MKS Tachov, příspěvky na činnost mládeže a volnočasové aktivity, hudební a divadelní činnost, provoz tachovské televize, tachovského zámku a jízdárny ve Světcích. Část rozpočtu jde také na opravy a údržbu památek a staveb.

Nejpalčivějším současným problémem města Tachov je rekonstrukce areálu Mže, nebo jak se lidově vžilo „oprava kina."

Tak trochu paradoxně nejsou největším problémem finance, které se současnému vedení města podařilo zajistit formou velice výhodného úvěru. Problémem je, že do tak rozsáhlé rekonstrukce se bohužel nepřihlásil prozatím žádný subjekt, který by byl schopen v dohledném čase zakázku realizovat.

A jak to tak bývá, čím déle projekt trvá, tím více nabírá na obrátkách šíření nejrůznějších dezinformací, polopravd a skreslených dohadů.

My, jako kandidáti Volím Tachov, jsme pevně přesvědčeni, že Tachov rekonstrukci areálu Mže z mnoha důvodů potřebuje. Namátkou uvedu tato fakta:

  • Současný stav kina se stává v mnoha ohledech havarijním
  • Divadelní možnosti využití kina jsou minimální, což má za následek nemožnosti zájezdních představení velkých divadel
  • Kino není digitalizované, takže se v něm drtivá většina filmů nedá promítat a tachované jsou odsouzeni jezdit do kin po kraji (nejčastěji do Plzně), a to s sebou přináší nemalé finanční náklady navíc
  • Oba sály (kino i společenský sál) nelze využívat zároveň pro různé akce
  • areál není oddělený od úřadu atd.

Ano, může se zdát, že částka, která by se měla na rekonstrukci vynaložit je veliká a na poměry malého Tachova zbytečná, ale není tomu tak.

Úvěr sjednaný v bance je velmi výhodný, poněvadž byl sjednáván v době, kdy peníze šlo vypůjčit extrémně levně, a tato situace se pravděpodobně v nejbližších letech již nebude opakovat. Peníze vynaložené na rekonstrukci nebudou nikde chybět, nevíme o tom, že by měla zaniknout jakákoliv organizace nebo být třeba jen omezena nějaká jiná činnost v Tachově na úkor rekonstrukce areálu Mže. Do budoucna lze očekávat jen a jen pozitivní přínos pro nás pro všechny, ať už v podobě příjemného zážitku v kině nebo jednodušší organizace například maturitního plesu nebo tanečních.

Zkrátka a dobře, na poměry malého města si myslíme, že to u nás s kulturním vyžitím není vůbec špatné, ať už máte rádi tanec, lidovky, dechovku, rock nebo třeba muzea či památky. Je fajn vidět, že se umíme a chceme bavit a věříme, že to půjde ještě lépe.

Michal LAŠKO
Soukromý podnikatel (*30.8.1979)
Člen týmu
Více informací
MOJE MĚSTO MI NENÍ LHOSTEJNÉ, VOLÍM TACHOV
Taky vám není jedno, co se v našem městě děje a chcete, aby byl váš názor slyšet? Napište nám svoje náměty a postřehy. Všechny si přečteme a případně dáme rovnou podnět k řešení.