Mgr. Vendula MACHOVÁ

Věřím že nové tváře přinesou do města svěží vítr a nadhled

Moji rodiče pochází z Tachovska, já jsem v Tachově vyrostla a chci, aby toto město bylo dost dobré i pro mé děti. Nepocházím z žádné bohaté ani významné rodiny, moji rodiče pracovali celý život tvrdě. Chodila jsem zde na základní školu Kostelní. Střední odbornou školu sociální jsem studovala v Plzni a dojížděla jsem domů na víkendy a na brigádu. V 16 letech jsem se seznámila v čajovně s mužem, za kterého jsem se později vdala a jsme spolu dodnes. Společně jsem se na nějakou dobu přestěhovali do Prahy, kde se nám narodily úžasné děti - Matylda a Hugo.

Na Karlově Univerzitě jsem vystudovala Sociální pedagogiku (Bc.) a poté navazující Psychosociální obor v kombinaci s Husitskou teologii (Mgr.). Povoláním jsem sociální pracovník, pracovala jsem s mnoha lidmi v sociální nouzi od seniorů přes lidi s mentálním handicapem po osoby závislé i bez domova. Naposledy jsem byla zaměstnaná na místní pobočce Probační a mediační služby. V roce 2019 se nám narodilo třetí dítko – Quido, se kterým jsem od té doby na rodičovské. Během této „dovolené" společně s týmem úžasných žen provozuji spolek SmeTu z.s. a externě učím na VOŠ sociální a zdravotní v Chebu.

Oba s manželem pocházíme z Tachovska a máme zde rodiče i prarodiče a přátele, proto jsme chtěli, aby zde i naše děti vyrostly. Naše město je krásné a příroda kolem ještě krásnější. V Tachově je dobrá nabídka sportovního vyžití na léto i na zimu. Nemůžeme si nevšimnout rozvoje města po urbanistické stránce a každý si občas vybere něco i z kulturní nabídky.

Na první dojem zde nic nechybí, ideální malé městečko, kde se všichni znají přinejmenším od vidění. Ale když sem se do Tachova vrátila, nemohla jsem se zbavit dojmu těžké atmosféry, strnulosti někde v minulosti. Město by chtělo oživit. Kultura je cestou k vytvoření občanské společnosti, aktivní občané se starají o své město, a dobře se jim spolu žije. Chybí mi zde vyžití a více kultury pro mladé i rodiny s dětmi. Koncerty, festivaly, divadlo, letní kino, přednášky, workshopy, to vše nejlépe na ulici nebo v nějakých reprezentativních prostorech. Nabízí se spojení s farmářskými trhy, zdravým jídlem, malými stánky s hezkými věcmi, bleším trhem, vystoupením dětí ze škol, piknikem se sousedy, charitativní akcí. Možností je nepřeberné množství, a když se chce, tak se způsob najde.

Jsem přesvědčena, že zastupitelé města mohou velmi významně pomoci k uvolněné a přátelské atmosféře. Úřad to může ovlivnit svou otevřenou a vstřícnou komunikací, podněcováním diskuze, zapojením občanů do rozhodování, podporou občanských aktivit a vzniku kulturních, sportovních, ekologických, nebo pomáhajících spolků, dobrou sociální politikou i politikou prevence kriminality.

O komunální politiku mám zájem a snažím se svou troškou přispět k aktivnímu občanství. Naštěstí jsou zde lidé, kteří také chtějí změnu a o lepší město se už nějaký čas snaží. Proto Volím Tachov.

MOJE MĚSTO MI NENÍ LHOSTEJNÉ, VOLÍM TACHOV
Taky vám není jedno, co se v našem městě děje a chcete, aby byl váš názor slyšet? Napište nám svoje náměty a postřehy. Všechny si přečteme a případně dáme rovnou podnět k řešení.