Letní kino: Sousedské setkání Volím Tachov s piknikem

V našem prvním letním kině jsme si promítli Vyšehrad: Fylm a byla to evidentně trefa do černého, protože návštěvníků přišlo hodně přes 200.
Autor: Matouš Horáček

U Tachovské Rychty prakticky neexistovalo místo, kam ještě umístit židli nebo deku. Atmosféra byla naprosto parádní, takže jsme si to s vámi skvěle užili a těšíme se na další letní kino, které určitě brzy zase uspořádáme. Ostatně podívejte se sami na reportáž přímo ze sousedského setkání, kterou jsme pro vás natočili.

Letní kino pro naše sousedy

Odpovídá Petr Vrána

Copak se dneska děje na tachovské Rychtě?

Dnes pořádáme další sousedské setkání, jedná se o letní kino s piknikem a promítáme film Vyšehrad, který si lidé zvolili ve Facebookové anketě.

Kdo za akcí stojí?

Letní kino pořádá Volím Tachov, což je sdružení kandidátů, kteří se aktuálně připravují na podzimní komunální volby.

Kolik podobných akcí už Volím Tachov uspořádalo?

V letošním roce se jedná již o druhou akci. První akcí byla Májka pod tachovskou rozhlednou na Vysoké. Určitě to není akce poslední, do konce roku proběhne ještě minimálně jedna akce. Bohužel po dva roky Covidu, kdy jsme chtěli pořádat a měli jsme připravená další setkání, jsme se se sousedy potkávat nemohli. Nyní už nám snad v setkávání nic bránit nebude.

Proč zrovna Volím Tachov pořádá letní kino?

Letní kino je jedno ze sousedských setkání. Nebereme to pouze jako promítání v letním kině, ale jde nám o to, že se chceme setkávat s našimi spoluobčany z Tachova a diskutovat s nimi o věcech, které je zajímají, trápí a o věcech, které by chtěli změnit nebo zlepšit.

Útěk od starostí a setkávání s lidmi

Opovídá Vendula Machová

Jak tě baví práce za barem?

Baví, úplně jsem se vrátila v čase, jako když mi bylo 15 a pracovala jsem v Čajovně. Takže je to fajn, taková oddechová práce.

Jaká to je změna oproti práci, kterou děláš běžně?

Přes týden pracuji hlavně hlavou a řeším řadu problémů a krizí. Oproti tomu je tohle na pohodu, nemusí se tu moc přemýšlet, mimo počítání.

Taže setkávání s lidmi na takových akcích tě baví?

Určitě. Jsem hodně společenská a lidi mě nabíjejí. Navíc atmosféra na dnešní akci je velmi příjemná.

Co říkáš na výběr filmu?

Za mě dobrá volba. Pobavíme se. Myslím, že není potřeba řešit neustále nějaké problémy a vážné věci. Občas si od toho můžeme oddechnout a pustit si nějakou pěknou komedii.

Uspořádat letní kino není sranda

Odpovídá Lukáš Kosina

Lukáši, co obnáší připravit takový letní kino?

Je to velká byrokracie. Je to skoro jako když chcete prodávat pivo na Srí Lance.

Mohl bys nám tedy přiblížit čím sis prošel?

Je to takový byrokratický kolečko, kdy je potřeba vyjednávat s distributorem filmu, vyhledat si ho, domluvit se s ním na ceně, zaregistrovat si svoje letní kino, objednat film, koupit film, stáhnout si speciální přehrávač. Následně vyřídit papíry s osou, podepsat asi dvanáct dokumentů, zaplatit docela dost peněz a pak si můžete konečně pustit film pro lidi zadarmo.

Kolik si na tom nechal času, to zní jako docela dost práce.

Řekl bych, že tak čtyři hodiny čistého času to zabralo. Kontakty na distributory nejsou úplně jasný a následně se vám ani neozývají na e-mail. Je tedy nutné jim zavolat a následně je urgovat. Není to bohužel automatické. Člověk by v 21. století čekal, že zaplatí platbu kartou a přijde mu odkaz na film. Takhle se to ale neděje.

Jak jsi vybíral film pro dnešní promítání?

Chtěli jsme aby rozhodnul lid a ten celkem přesvědčivě vybral více než 40 % hlasů film Vyšehrad. Myslím si, že se to pro tohle prostředí a letní čas hodí. Nebude to žádný filmový klub, bude to odlehčené, tak se snad budou lidi bavit.

Uděláme další letní kino?

Vzhledem k tomu, že už máme zaregistrované letní kino, registraci u OSA i filmových distributorů, bude administrativní zátěž pro další promítání zhruba třetinová. Počítám tedy s tím, že letní kino uděláme víckrát do roka. Letní kino nám všem v Tachově chybí, takže si ho takhle můžeme nahradit a při hezkém počasí si pustit nový film venku.

Zahájení předvolební kampaně

Letním kinem odstartovala oficiálně předvolební kampaň Volím Tachov pro nadcházející podzimní komunální volby. Budeme rádi, pokud se všichni komunálních voleb zúčastníte a dáte nám váš hlas. Nejpodstatnější ale je, abyste 23. a 24. září navštívili volební místnost.

Matouš HORÁČEK
Radní města Tachov (*20. 1. 1985)
OSVČ, marketingový specialista
Více informací
MOJE MĚSTO MI NENÍ LHOSTEJNÉ, VOLÍM TACHOV
Taky vám není jedno, co se v našem městě děje a chcete, aby byl váš názor slyšet? Napište nám svoje náměty a postřehy. Všechny si přečteme a případně dáme rovnou podnět k řešení.